PIERNIKARNIA ŚLĄSKA

PIERNIKARNIA ŚLĄSKA to “żywe muzeum” tradycji regionu oraz manufaktura historycznych pierników. Jednocześnie to najsłodsza atrakcja turystyczna województwa dolnośląskiego.

Tradycje piernikarskie są jednymi z najstarszych elementów kultury Śląska, a ich korzenie sięgają czasów pogańskich. Zwyczaj wypiekania pierników ma swe potwierdzenie źródłowe już w 1293 r. w Świdnicy, stanowiąc najstarszą wzmiankę o piernikarzach w Europie Środkowej [pierwsze toruńskie źródła są 100 lat późniejsze !]. Od średniowiecza, aż po początki XX w. na terenie całego historycznego Śląska piernikarze wyrabiali niezwykłe przysmaki jakimi są pierniki. Tradycja ta była obecna w niemal każdym mieście regionu.

Początkowo pierniki były spożywane przez cały rok i nierzadko stosowane w celach medycznych. Przez wieki z uwagi na wysokie ceny przypraw stanowiły wykwintny smakołyk tylko na stołach najbogatszego duchowieństwa, szlachty i mieszczaństwa. Największy rozkwit piernikarstwa na Śląsku przypada na XVII i XVIII w., a jego głównymi ośrodkami były Wrocław, Nysa i Świdnica. Szczególnie piękne są misternie rzeźbione formy piernikarskie z tego czasu. W XIX w. zniesienie przymusu cechowego, industrializacja i coraz popularniejszy cukier spowodowały, iż pierniki stały się powszechnie dostępne. Obecne na jarmarkach, odpustach, zabawach i w ośrodkach pielgrzymkowych były przysmakiem, podarunkiem, pamiątką oraz ozdobą, stanowiąc element obrzędowości ludowej.

Zapraszamy do PIERNIKARNI ŚLĄSKIEJ, gdzie można poznać tajniki tego współcześnie zapomnianego rzemiosła. Przygotowana ekspozycja przybliża historię, bogatą symbolikę oraz znaczenie pierników w kulturze regionalnej. Dzięki pracowni piernikarskiej można obejrzeć zwyczajowe, drewniane formy, dotknąć tradycyjnych składników, a także poczuć ich niezrównany zapach.

Szczególnie polecamy WARSZTATY wyrabiania historycznych pierników, które pozwolą zanurzyć się w dawnej tradycji regionu, ale także przeżyć niezapomnianą przygodę. Można tu odkryć ich sekretną recepturę, własnoręcznie wyrobić ciasto i za pomocą tradycyjnych klocków piernikarskich uformować je wedle starych wzorów. Poznanie historii starośląskich pierników to radość i zabawa w każdym wieku, ale także przyjemność dla ducha i ciała. Tu historia ma aromat i smak.

Zapraszamy!


WIZYTA w PIERNIKARNI (poza sobotą) wymaga wcześniejszego kontaktu telefonicznego lub email:

  • ekspozycja: wstęp wolny
  • warsztaty: bilety dzieci (30 zł), dorośli (35 zł).

– poniedziałek – piątek: konieczna rezerwacja miejsc (!)
– sobota: warsztaty godz. 12.00

Uwaga ! Piernikarnia w związku z bieżącą sytuacją jest chwilowo zamknięta . Przepraszamy

  • kontakt: telefon 506 330 871
  • email: piernikarnia@muzeumniemcza.pl
  • www.facebook.com/piernikarnia.slaska/
  • adres: 58-230 Niemcza, ul. Dębowa 10.